Co je presbyopie (stařecká vetchozrakost)?

Aktualizováno: 12. 1.

Presbyopie neboli stařecká vetchozrakost je oční vada, která snižuje schopnost oka zaostřit na blízké předměty.


Souvisí s akomodací oční čočky, která svou elasticitu (pružnost) ztrácí ve většině případů okolo 45. roku života. S přibývajícím věkem se akomodace stává obtížnější, nastávají problémy se čtením nebo při práci na bližší vzdálenost. Tuto vadu lze řešit pomocí dioptrických brýlí, nebo multifokálních brýlí. Multifokální brýle nám navíc umožní dobře vidět jak na blízko, tak i na dálku, aniž bychom je museli sundávat a zase nasazovat.

Špatné vidění na blízko se však může vyskytnout i u mladých lidí. Tento problém souvisí s tupozrakostí, která postihuje zpravidla jedno oko a projevuje se snížením jeho zrakové ostrosti. Vzniká tak porucha binokulárního vidění, kdy postižený jedním okem může vidět dobře, ale má narušené vnímání hloubky obrazu a je odkázán na jedno oko.


Tupozrakost

Tupozrakost (amblyopie) je funkční vada zraku a vzniká ve většině případů v nízkém věku dítěte. Často se jedná o důsledek šilhání nebo velkého rozdílu refrakčních (dioptrických) vad obou očí. Mozek potlačí vjemy z jednoho oka, aby zabránil dvojitému vidění, avšak tím dojde ke ztrátě schopnosti vidět třetí rozměr, tedy hloubku. Léčba tupozrakosti spočívá k nucení používat postižené oko, používá se k tomu zakrytí vedoucího (funkčního) oka okluzorem po dobu, dokud se mozek znovu nenaučí obraz z tupozrakého oka přijímat.

9 zobrazení