Rady proti mlžení brýlíNosíte brýle a roušku a brýle se vám zamlžují? Máte starost o dezinfekcí brýlí?

Máme pro vás několik rad.

V souvislosti s pandemií šíření koronaviru Covid – 19 je nutno chránit své zdraví nošením roušky. Pokud však nosíme i brýle, řešíme problém s jejich zamlžováním a také správnou dezinfekcí. Avšak, ačkoli se může zdát, že brýle jsou nyní nevýhodou a starostí navíc, je tomu přesně naopak. Jakékoli brýle, jak dioptrické, tak sluneční, mohou částečně eliminovat zásah oční sliznice kapénkami, jimiž se virus přenáší.

Nejjednodušší rady, jak se vyrovnat s výše zmíněnými problémy:

 1. Zamlžování brýlí

 • Brýle přes roušku: Nejjednodušší rada je, povytáhnout si roušku co nejvýše na nose a brýle naopak umístit o něco níže a položit je na roušku. Je však třeba, aby vám rouška co nejlépe přiléhala k nosu. Zdravotnické roušky toto splňují u látkové roušky ušité doma si můžeme vypomoci vložením kousku měkkého drátku, který lze ohnout podle potřeby (lze použít třeba ohebný plast z balení toustového chleba).

 • Zkuste tuhé mýdlo: Ochranný film proti zamlžování vytvoříme tak, že na sklech uděláme obyčejným mýdlem dvě čáry do kříže, které pak rozleštíme na přední i zadní straně brýlové čočky pomocí flanelu nebo mikrovlákna.

 • Sprej proti mlžení: Další možností jsou spreje proti zamlžení brýlí. Sprej použijte dle návody přiděleném v balení.

Existují i speciální ochranné prostředky proti mlžení brýlí třeba pro plavce, nebo speciální anti – fog produkty, my jsme se vám pokusili přinést pár jednoduchých rad pro každodenní využití.

 1. Dezinfekce brýlí

 • Teplá voda a mýdlo. Po příchodu domů brýle dobře umyjte teplou vodou a mýdlem, nejlépe dezinfekčním, můžete použít i prostředek na nádobí. Pak brýle osušte papírovou utěrkou nebo hadříkem z mikrovlákna.

 • Nepoužívejte agresivní dezinfekci! Pro brýle nejsou vhodné klasické dezinfekční prostředky, poškodily by se. Rady, jak správně pečovat o brýle najdete na https://www.prvnioptika.cz/post/pece-o-bryle

 • Ultrazvuk. Pokud máte doma ultrazvuk, je to ideální řešení pro čištění brýlí. Pokud ultrazvuk nemáte, zastavte se na některé z poboček První Optiky, rádi vám brýle zdarma vyčistíme. Aktuální situace otevírací doby najdete na https://www.prvnioptika.cz/

 • Vyhněte se čištění brýlí slinami, mohli byste si na brýle a pak do oka zanést infekci!

Kontaktní čočky. Zdá se, že nejjednodušším způsobem, jak se vyrovnat jak se zamlžováním brýlí, tak i s jejich dezinfekcí, je nákup jednodenních kontaktních čoček. Ty lze koupit i přes internet. Avšak tím se připravujeme o fyzickou bariéru, která nás může před virem ochránit.


1,393 zobrazení0 komentář

Jsme na sociálních sítích.

 • White Instagram Icon
 • White Facebook Icon

Veškerá práva vyhrazena Erste optik, s.r.o. 2020.