Syndrom suchého okaMůže být důsledkem dlouhodobé zátěže očí, například při práci na počítači, při nošení kontaktních čoček, ale třeba i pobytu v nevětraných přetopených či klimatizovaných prostorách.

Příznaky syndromu suchého oka jsou nejčastěji zarudnutí, pálení a řezání očí, únava očí, světloplachost (přecitlivělost na světlo) zhoršené vidění, někdy se připojuje i bolest hlavy. Na povrchu oka dochází v důsledku neustálého dráždění k drobným poškozením, může se objevit i zánět rohovky a spojivky. Syndrom suchého oka vzniká při nedostatečném množství slzné tekutiny, případně při změnách v jejím složení, ve všech případech se však jedná o poškození slzného filmu tvořícího ochrannou vrstvu oka.

Vznik syndromu suchého oka je v současné době jedním z nejčastěji řešených problémů oftalmologické klinické praxe a souvisí jak s životními podmínkami a stylem, tak i se stárnutím populace (riziko potíží roste také s věkem). Postihuje také ženy v období počátku menopauzy. Syndromem suchého oka jsou ohroženi také nositelé kontaktních čoček. Čočky brání toku a rozprostření slz po povrchu oka a při jejich používání je riziko poruchy zvlhčení až dvanáctkrát vyšší. Na množství slz nebo složení lakrimální tekutiny může mít vliv také zranění nebo zánět oka, stejně jako onemocnění, zejména kůže nebo nervů, a různé léky, jako jsou např. beta-blokátory.

Předcházení problému. Mnozí z nás v současnosti pracují z domova a ve většině případů je to spojeno s dlouhou prací na monitoru. Při práci na počítači nebo smartphonu však máme sklon mnohem méně mrkat než při jiných aktivitách, což může vést k nedostatečnému zvlhčení oční rohovky. Pokuste se odstranit ze svého okolí faktory, které vznik syndromu podporují. Vyhýbejte se klimatizaci, vytápěné místnosti je třeba pravidelně větrat. Není vhodný ani pobyt v zakouřeném prostředí. Po práci je dobré se jít projít ven, to vašim očím uleví.

Pomoc nám při mírných až středně těžkých příznacích poskytnou vhodné oční kapky, tzv. umělé slzy, pro vážnější případy jsou určené gelové kapky, případně doplnění očních mastí na noc. Pokud je tento syndrom důsledkem nějakého onemocnění, zranění oka apod., je dobré se poradit s lékařem.

Máte dojem, že trpíte syndomem suchého oka a potřebujete poradit? Navštivte některou z poboček První Optiky https://www.prvnioptika.cz/nase-pobocky.
15 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše