top of page

Oční klam/optický klam

Oční klam nebo také optický klam je iluzivní efekt, jde o optickou iluzi, nesprávné nebo matoucí vnímání reality. Vyskytuje se v obraze, který vidíme.

Oční klam

Oční klam, nebo také optický klam se také nazývá optická iluze. Jde o situaci, kdy naše oko snímá nějaký obrázek, ale mozek ho následně interpretuje jinak, než jaká je skutečnost. Vidíme pak třeba na obrázku něco, co na něm vůbec zobrazeno není. Tento zkreslující vliv mohou mít na svědomí například nervové cesty (neurony) vedoucí z oka do mozku, ale příčinou může být také působení okolního prostředí.

U optického klamu se v podstatě jedná o matení mozku různými iluzemi. Oční klamy mohou být způsobeny různými faktory, existuje několik typů očních klamů.


Fyzikální faktory způsobující iluze

Objektivní optické klamy jsou iluze, které dokážeme vysvětlit nějakým logickým způsobem a víme, jak vznikají. 

Tyto iluzorní vjemy jsou způsobeny lomem světla v okolním prostředí. Příkladem může být rozdílný lom a odraz světla ve vrstvách atmosféry s rozdílnou teplotou. To je případ nazývaný fata morgána, kdy se obraz vzdáleného předmětu odráží v atmosféře. Dalším příkladem je třeba rozpálený asfalt, na kterém se mohou objevit zrcadlové iluze mokrých skvrn nebo kaluží. Jedná se přitom pouze o odraz oblohy nebo silničních mostů, staveb.

Rozdílně teplé vrstvy vzduchu tedy fungují jako zrcadla nejen v pouštích, mohou se objevit i v zastavěných zónách.

Dalším příkladem fyzikální iluze může být hůl ponořená do vody, která se při prvním pohledu zdá být nalomená, to je způsobeno rozdílným lomem světla ve vodě a ve vzduchu.


Fyziologické a psychologické faktory a optické iluze

Jedná se o změny ve zrakovém poli nebo v pohybu oka. Ty to faktory mohou vést k iluzím jako je klam pohybujících se objektů nebo světla.

Jedná se o subjektivní iluze, které se mohou u různých jedinců lišit i v průběhu času. Tyto iluze nelze vědomě zcela potlačit. Patří mezi ně například přetrvávání zrakového vjemu na sítnici při náhlé změně barvy, jasu nebo kontrastu u předmětu, obrazu, který pozorujeme.

Je třeba si uvědomit, že vnímání většiny vjemů je relativní. Při interpretaci obrazů využívá mozek již získané zkušenosti a zároveň vyhodnocuje další nové informace. Neznamená to však, že stejný objekt vnímáme vždy stejně. Jako příklad můžeme uvést třeba vycházející měsíc, nebo zapadající slunce. Velikost objektů se v realitě nemění, ale naše oko je vnímá v souvislosti s okolím, kdy na obloze neexistuje objekt pro porovnání velikosti, avšak na obzoru ano – stromy, hora, domy. Proto se tyto objekty jeví větší v blízkosti obzoru než na volné obloze.

Psychologické optické klamy mohou být ovlivněny naučeným očekáváním, zkušenostmi našeho mozku. Vidíme to, co chceme vidět. Třeba při pozorování dvou stejně velkých kruhů vnímáme ten, na který se soustředíme jinak velký než ten druhý.


Typy optických iluzí/klamů

  • Iluze tvaru

Jedná se o tzv. geometrické klamy. Patří do nich třeba zdánlivá zkreslení, která spočívají v tom, že naše oko vnímá stejné vzdálenosti různě a nutí nás vidět perspektivu i tam, kde reálně není. Do této kategorie patří optické klamy založené na kontrastu velikosti, délky a rozměrů nebo také úhlů.

  • Iluze pohybu

Pohybové iluze způsobují, že statické obrázky působí na oko tak, že se pohybují.  Tyto klamy vznikají díky několika aspektům. Jednak jsou asymetrické přechody kontrastu a jasu, nebo barev, tvarové uspořádání nebo bezděčné oční pohyby. Do zdánlivého pohybu uvádí pozorované obrazy pouze náš mozek a za mnoha iluzemi pohybu je třeba hledat setrvačnost vnímání lidského oka, kterou způsobuje zpoždění až 0,1 sekundy s nímž obrazy působí na sítnici oka. Dalším původem iluze pohybu (zdánlivě pohyblivé obrazy) jsou různé intenzity jasnosti a kontrastu barev, kdy směr pohybu určují stupně světlosti barev od černé po bílou.

  • Iluze barev

Tento optický klam je založen na kontrastu a iradiaci, při které černé znaky na bílém pozadí vidíme menší než stejně velké bílé znaky na černém pozadí. Tento efekt způsobuje skutečnost, že svítící body dráždí celou sítnici a jasné ohraničení se tak zdá větší. Kontrastní jevy vznikají, pokud pozorujeme více ploch s různým zbarvením nebo o různém stupni jasu. Tak předmět položený na tmavé ploše vypadá světlejší, než když položíme tentýž předmět na jasný podklad. Náš mozek je také schopný spojit pouze naznačené obrysy do celku, tak vznikají další iluze.

  • Iluze perspektivy

Tento klam je velmi intenzivní a jsou založeny na předpokladech a zkušenostech vytvořených v mozku. S touto iluzí pracuje například malířství a architektura od dob antiky. Na malbách se například objevují zdánlivé předměty, okna, výklenky, které ve skutečnosti neexistují, rohy, které nejsou. Jsou vyobrazeny věrně tak, že o jejich existenci vůbec nepochybujeme.

  • Nereálné obrazce, dvojsmyslné obrazy

Tyto obrazce narušují naši jistotu o fungování světa, protože si samy odporují. Dávají například smysl jen při jednom úhlu pohledu nebo při vnímání různých barev odděleně, kdy v každé barvě je znázorněn jiný obraz a zároveň je pozadím pro obraz jiný tvořený jinou, kontrastní barvou.  

Odraz světla

 

Jak optický klam funguje

Obraz se vytváří ve dvou fázích. Nejprve probíhají chemické a fyzikální procesy, oko přijímá elektromagnetickou energii, kterou receptory v oku přeměňují na nervové signály, které vede oční nerv do mozku. V mozkové kůře jsou tyto signály zpracovány a vyhodnoceny a výsledkem je tvorba obrazu. Při interpretaci signálů mozek využívá již naučené zkušenosti a zároveň vyhodnocuje další informace, které dostává prostřednictvím ostatních smyslových orgánů.


Umění a optické iluze

Malířství a architektura využívaly optické klamy od dob antiky. Objevují se na malbách, stavbách, nástěnných obrazech nebo fasádách domů. Jsou vyobrazeny tak věrohodně, že nepochybujeme o jejich skutečné přítomnosti. Jedná se například o okna vyobrazená na fasádě, zákoutí na ve skutečnosti rovné zdi, rohy, které neexistují, kované mříže, prohlubně a vrstvení ve stropě, které opticky zvětšují prostor.

V současnosti těchto iluzí využívá směr umění street art. Umělci s pomocí maleb vyvolávajících iluzi tvoří opticky plastické chodníky s nerovným povrchem, na rovném povrchu vytvoří pro naše oko a vnímání naprosto uvěřitelný kráter, nebo tekoucí vodopád.   


Rada optika

Optické klamy a iluze mohou být zajímavé a zábavné, avšak pokud máte pocit, že špatně vidíte, nepředpokládejte, že jde pouze o klam nebo iluzi. Zastavte se na některé z poboček První Optiky a nechte si překontrolovat zrak. Můžete využít službu měření zraku bez front a čekání. Rádi se vám budeme věnovat osobně, objednejte se online na osobní poradenství nebo měření zraku, případně můžete využít k objednání telefonní kontakt +420 775 888 001. Pište nám na info@prvnioptika.cz

24 zobrazení

Comentarios


Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page