top of page

Brýle na dálku

Brýle na dálku jsou klasickým řešením jedné z častých očních vad - krátkozrakosti.

Brýle na dálku

Máte dojem, že na blízko vidíte dobře, ale špatně rozeznáváte vzdálené předměty? Měli byste tomu věnovat pozornost, zřejmě trpíte krátkozrakostí (myopií).


Korekce krátkozrakosti

Oko samotné nemá možnost tuto oční vadu kompenzovat. Krátkozrací lidé jsou většinou již od mládí závislí na korekci pomocí brýlí nebo kontaktních čoček. Stupeň špatného vidění je určen měřením zraku a stanovením počtu dioptrií, v případě krátkozrakosti se znaménkem -


Brýle

Dioptrické brýle, které krátkozrakost korigují jsou vybaveny rozptylnými (konkávními) čočkami, které přeměňují rovnoběžný svazek paprsků na rozbíhavý. Rozptylná čočka je uprostřed slabší než u okrajů a zmenšuje nejen obraz pozorovaného objektu, ale i oči za brýlemi.


Kontaktní čočky

Druhou variantou nápravy vady jsou kontaktní čočky. Kontaktní čočky jsou v dnešní době moderním řešením problému s viděním. Mnozí lidé je využívají pro volnočasové aktivity a sport. Pro dlouhodobé celodenní nošení však nemusí být tím nejvhodnějším řešením. Přečtěte si více.


Víte, že za vynálezem kontaktních čoček stojí dva českoslovenští vědci? Profesor VŠCHT Otto Wichterle a jeho asistent Drahoslav Lím tento převratný vynález aplikovali prvním pacientům okolo roku 1960. Přečtěte si více.


Korekce pomocí operace

Kromě standardních mechanických pomůcek lze krátkozrakost řešit i operativní cestou, některou z metod refrakční oční chirurgie. Nejvhodnější a asi nejčastěji používanou metodou je operace pomocí laseru, případně se provádí implantace nitrooční čočky.

Po poradě s odborníky je třeba zvolit takové řešení, které bude vyhovovat individuálním potřebám toho kterého pacienta, jeho věku, životnímu stylu, potřebám a nárokům. Přihlížet je třeba i k velikosti vady, tedy počtu dioptrií, ale i třeba snášenlivosti brýlí nebo kontaktních čoček. Moderní operační postupy již v dnešní době nepředstavují vyšší riziko než dlouhodobé nošení kontaktních čoček.

Měření zraku

Příznaky krátkozrakosti a jak lidé s ní vidí

Krátkozrakost (myopie) je oční vada, jejímž hlavním příznakem je neostré nebo zamlžené vidění do dálky. Oko nedokáže na delší vzdálenost vytvořit ostrý obraz, avšak při pohledu na blízko lidé s touto oční vadou vidí dobře. Proto tedy krátkozrakost – vidí dobře na krátkou vzdálenost. I to je však závislé na velikosti vady, a tedy počtu dioptrií. Když je vada velká, nevidí lidé dobře ani na krátkou vzdálenost.

Krátkozrakost se může jevit jako výhoda ve věku nad 45 let, kdy vlivem zhoršování akomodace (důsledek snižování pružnosti oční čočky), přestávají lidé dobře vidět na blízko. Místo nutnosti používat brýle na čtení přestávají potřebovat brýle na dálku, přes které na blízko už nevidí dobře. Text si však musejí dát do přesné vzdálenosti, vše mimo toto ohnisko je rozmazané.  


Co krátkozrakost způsobuje?

Paprsky světla dopadají přes oční čočku a sbíhají se už před sítnicí. Na sítnici pak nemůže vzniknout ostrý obraz. Tato vada je nejčastější oční vadou na dálku. Jedním z důvodů může být to, že oko je příliš dlouhé nebo rohovka příliš silná, což způsobí zvýšenou lomivost paprsků procházejících tímto optickým aparátem.

Lidé postižení krátkozrakostí velmi často trpí i astigmatismem.


Měření a kontrola zraku

Máte pocit, že nevidíte ostře a potřebujete přeměřit zrak? Využijte nabídku měření zraku bez front a čekání po předchozím objednání na některé z poboček První Optiky. Objednejte se on-line, případně zavolejte na +420 775 888 001 nebo napište na info@prvnioptika.cz. Určitě najdeme termín, který vám bude vyhovovat.

Využijte odborného poradenství při výběru dioptrických brýlí, na našich pobočkách si jistě vyberete kvalitní brýle za dobrou cenu, se kterými budete spokojeni. Podívejte se na náš katalog brýlí.


Rada optika

Před pořizováním nových dioptrických brýlí vám doporučujeme navštívit optiku, kde vám přeměří zrak a zjistí aktuální hodnotu vašich dioptrií. Tak vám nové brýle vydrží po delší dobu. Zkušený optik také zjistí, zda netrpíte nějakou vážnější oční vadou, v tom případě vám doporučí návštěvu očního lékaře.


Nezapomeňte, že u nás celou zakázku můžete platit benefity

Benefitní poukazy

Kommentare


Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page