Víte, že tento československý vědec stojí za objevem kontaktních čoček? Že díky jeho výzkumu může asi 100 milionů lidské populace používat tento úžasný vynález? Přečtěte si v našem článku.
Historie vývoje kontaktních čoček
Tento světově proslulý český vědec stál u objevů a vynálezů, které vedly k zásadnímu zdokonalení a celosvětovému rozšíření měkkých kontaktních čoček. Počátky této práce sahají do roku 1952, kdy hledal vhodný materiál pro oční implantáty a za tím účelem se zabýval syntézou síťovaných hydrofilních gelů, které bobtnají vodou. Připravil HEMA (polyhydroxyethylmethakrylátový) gel, který měl vhodné mechanické vlastnosti, byl průhledný a pohlcoval až 40 procent vody. Problém však byl s jeho zpracováním litím do forem, čočky se trhaly a jejich kraje nebyly pravidelné. Při politické čistce byl profesor Wichterle v roce 1958 z VŠCHT vyhozen a výzkum nitroočních čoček byl zlikvidován. Wichterle odešel do ÚMCH (Ústav makromolekulární chemie) a s ním odešlo i mnoho jeho spolupracovníků, např. Drahoslav Lím. Výzkum čoček pokračoval tam. Došlo i pokroku v oblasti zpracování hydrogelu, avšak výtěžky této výroby byly stále velmi malé. První čočky byly aplikovány pacientům 2. oční kliniky v Praze okolo roku 1960, kdy se prokázalo, že měkké čočky mohou poskytnout dokonalou korekci zraku a pacienti je poměrně dobře snášejí.
Kvůli nízkým výtěžkům však byl výzkum v roce 1961 zastaven. V té době však Wichterleho napadl nový způsob zpracování gelu, protože však neměl prostor k pokračování výzkumu oficiálně, pokračoval ve výzkumu a zkoušení nového postupu doma. Sestavil jednoduchý přístroj s pomocí dětské stavebnice Merkur a podařilo se mu prokázat, že lze kvalitní kontaktní čočky vyrobit s minimálními náklady formou monomerního odstředivého odlévání v rotujících formách. Tento postup si nechal patentovat. Napadlo ho, že se jedná o významný objev nejen pro použití ve zdravotnictví.
Pamětní deska
Otto Wichterle (1913-1998) byl český chemik, vynálezce měkkých kontaktních čoček, zakladatel Ústavu makromolekulární chemie ČSAV v Praze a dlouholetý profesor Vysoké školy chemickotechnologické.
Profesoru Wichterlemu a jeho spolupracovníkovi Límovi, který se na vývoji kontaktních čoček podílel, byla odhalena pamětní deska na VŠCHT v Praze u „Laboratoře hydrogelů“. Syntetické sloučeniny vyráběné na základě výzkumů a objevů profesora Wichterleho slouží v různých formách 1/10 lidské populace.
Spory o patenty
Ačkoli měl profesor všechny své vynálezy patentovány, mnoho firem, zejména na území USA, tyto patenty porušovalo. V 70. letech bylo vedeno mnoho soudních sporů, nejdůležitějším svědkem měl být Otto Wichterle, avšak vzhledem k tehdejší politické situaci mu nebylo vycestování dovoleno. Vládní úředníci se chtěli patentů vzdát za zlomek hodnoty, avšak i k tomu bylo nutné profesorovo svědectví. Nakonec tedy bylo Wichterlemu dovoleno vycestovat. Spor se dostal až k Federálnímu soudu a tam během několika dní profesor vyvrátil veškeré pochybnosti o pravosti patentů. Rozsudek potvrzující platnost patentů nejen v USA, ale i v ostatních zemích však federální soud vydal až v roce 1982. Proti tomuto verdiktu se už nedalo odvolat, avšak vzhledem k tomu, že již v roce 1965 došlo k podpisu licenční smlouvy s firmou NPDC (National Patent Development Corporation), tato firma inkasovala desítky milionů dolarů. Československé hospodářství tak přišlo o cca o miliardu devizových dolarů. Vládní činitelé se však zbavili nutnosti přiznat úspěchy spojené se jménem Wichterle.
Tip První Optiky pro vás:
Kontaktními čočkami lze korigovat následující oční vady. Krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus a presbyopii (vetchozrakost). Pokud se věnujete se sportu, nebo jiným činnostem, při kterých vám překážejí dioptrické brýle a chcete používat kontaktní čočky, naši specialisté vám na některé z poboček První Optiky rádi poradí.
Měření zraku bez čekání
Potřebujete si nechat přeměřit zrak a zjistit hodnotu vašich dioptrií? Objednejte se on-line, nebo zavolejte na +420 775 888 001, případně napište na info@prvnioptika.cz.
Comments