Brýle za volantem II.

Aktualizováno: 29. 12. 2021

Druhá část našeho článku, kde se dozvíte rady od optických profesionálů ohledně brýlí za volantem.

Brýle za volantem

Tmy, šero a špatná viditelnost

Řízení za tmy, šera a za špatné viditelnosti je pro někoho noční můrou. Pokud klesá míra osvětlení předmětů i okolí, klesá i rozlišovací schopnost našeho zraku. Rozlišovací schopnost, tj. jak ostře jsme schopni vidět není jedinou podmínkou ovlivňující naše řízení za šera. Je to i citlivost na kontrast, to je schopnost rozlišení jedné barvy, ale v jiném jasu.


Důležitost kontrastní citlivosti si uvědomíme například za deště nebo za šera. Tato schopnost klesá i s věkem a může být negativně ovlivněna operacemi na odstranění dioptrií. To, co jsme v mládí vnímali bez problémů, s postupujícím věkem již není takovou samozřejmostí a řízení za šera se pro nás stává nepříjemnou záležitostí. Naše oko navíc v šeru pracuje tak trochu proti nám.


Při nedostatku světla dojde k rozšíření zorničky, to však znamená zhoršení kvality zobrazení, protože oko tak dostane dostatek světla, ale za cenu určité míry rozostření obrazu. Večer a v noci také oko vnímá jiné spektrum světelného záření než ve dne. Lidé jsou však geneticky uzpůsobeni pro život ve dne, proto nám jsou tyto situace nepříjemné.


Řešení? Vhodné brýle

Velkou část zmíněných problémů vyřeší vhodně zvolené brýle. Pomohou jak těm, kteří běžně brýle na dálku nosí, tak i těm, kteří je nepotřebují. Správná korekce zraku je však na prvním místě. Žádné brýle nám nebudou k užitku, pokud nemají správné dioptrické hodnoty. I malá oční vada, která za dne nevadí, nám při řízení v noci nebo za šera může způsobit spoustu starostí. Optimální zrakové ostrosti a citlivosti dosáhne jen správně korigované oko.


Jednou z variant zlepšení kontrastní citlivosti je brýlová čočka se speciálním barevným filtrem, která nám pomůže i proti oslnění světly protijedoucích vozidel. Pokud používáme brýle na řízení, měly by být vždy opatřeny antireflexní vrstvou. Pro brýle do večerního či nočního provozu je to ještě důležitější. Antireflexní vrstva přitom posiluje propustnost brýlové čočky, zároveň však eliminuje velkou část rušivých odrazů na brýlových čočkách.


Speciální brýle zhotovené na řízení nám pomohou zvýšit nejen komfort při řízení, budeme se tak cítit lépe a cestování autem pro nás bude i bezpečnější. Vyhneme se nepříjemnému oslnění a budeme mít možnost lépe a dříve rozpoznat složité podmínky v dopravní situaci a lépe a rychleji je řešit.


O vhodnosti volby brýlí je dobré se poradit u erudovaného očního optika. Nepodceňujte tuto skutečnost a využijte možnost přeměření zraku zdarma a poradenství na našich pobočkách. Nabízíme také možnost nákupu za dobrou cenu. U nás budete mít jistotu, že vaše brýle nejen dobře vypadají, ale také vám jsou skutečně k užitku a ochraně.


Na shledanou v některé z poboček První Optiky.


258 zobrazení