Co je sklivec?

Aktualizováno: 12. 1.

Je nedílnou součástí oka a možná Vás někdy zajímalo, co sklivec vlastně je. Proto jsme pro Vás připravili krátký článek.


Co je sklivec

Sklivec je průhledná, čirá, bezbarvá, rosolovitá hmota řídké vláknité struktury, která vyplňuje 2/3 vnitřního prostoru oční koule (bulvy) za oční čočkou a jejím závěsným aparátem. Tvoří se pouze v embryonálním období a není u ní možná regenerace. V případě ztráty se nahrazuje jen komorovou tekutinou, která jinak vyplňuje prostor mezi čočkou a rohovkou oka. Hlavní funkcí sklivce je udržování nitroočního tlaku a zajištění hladkého povrchu oční sítnice.


Vliv stárnutí na sklivec

S věkem se ve sklivci mohou objevit tzv. zákalky. Sklivcové zákalky vznikají změnou konzistence sklivce, jsou to částečky uvnitř sklivce, které vnímáme jako malé stíny, které se pohybují v zorném poli a nejde je odstranit. Postižený má pocit, jako by mu spadlo něco do oka. V naprosté většině případů jsou neškodné, nesignalizují žádnou chorobu, ale pokud jsou větší, dokážou pěkně potrápit.


Kdy navštívit lékaře

Pokud je však zákalků hodně, zkreslují nám vidění, objeví se náhle nebo jim předchází úraz oka, je třeba vyhledat očního lékaře, který provede odborné vyšetření a vyloučí závažnější oční onemocnění. Neškodné sklivcové zákalky by určitě neměly doprovázet jiné úkazy, jako například světelné záblesky nebo pocit pohledu přes kapku vody.


V První Optice máme zkušené optometristy, poradí Vám a v případě potřeby vám doporučí očního specialistu.

176 zobrazení