Oční bulva
- Dana Černá
- 30. 5.
- Minut čtení: 2
Aktualizováno: před 2 dny
Oční bulva je kulovité těleso oka, které v zásadě drží pohromadě všechny struktury umožňující nám vidět.

Uložení oční bulvy
Oční bulva je uložena v očnici (očnicové dutině), která obsahuje výstelku z pojivové tkáně a tuku. Kostěná očnice chrání oko z boků, z přední strany oční bulvu chrání oční víčko, které se reflexně zavírá při vnějším podráždění (dotyk, prudké světlo, stříkání vody apod.) Oční víčka chrání oči také před možným zraněním cizím tělesem, tekutinami atp. Zároveň pohyb očních víček zajišťuje pravidelné zvlhčování povrchu oka.
Funkce oční bulvy
Když se na něco díváme, zjednodušeně lze říct, že světelné vlny, které se odrazí od pozorovaného předmětu, putují do našeho oka přes rohovku, zorničku, oční čočku (umístěnou uprostřed oční duhovky) a přední a zadní oční komoru dál do oka přes sklivec až na sítnici. Odtud zrakový nerv přenáší tyto světelné vlny do mozku, který je zpracuje do obrazu.
Složení oční bulvy
Oční bulva je tvořena předním a zadním očním segmentem, který předěluje oční duhovka a čočka. Zjednodušeně je oční bulva tvořena optickou a pohybovou částí. Optická část se skládá z čočky, která propouští světelné paprsky do oka a láme je tak, aby se sbíhaly na sítnici a dál prostřednictvím zrakového nervu putovaly do mozku k následnému vytvoření obrazu. Pohyb oční bulvy umožňuje tuková výstelka oka a okohybné svaly.
Onemocnění oční bulvy
Existují onemocnění, která mohou postihnout různé části oční bulvy. Pokud nejsou tato onemocnění zavčas diagnostikována a léčena, mohou být pro zrak velmi nebezpečná.
Glaukom – jde o stav, kdy se zvyšuje nitrooční tlak, tato situace může vést nejen k vážnému poškození zraku, ale až k oslepnutí
Šedý zákal (katarakta) – v současnosti již běžně operované onemocnění, které je spojeno hlavně s věkem, ale mohou jím onemocnět i děti.
Zelený zákal (glaukom) - jde o velmi vážné onemocnění postihující oční nerv. Jeho včasné diagnostikování je zásadní pro záchranu zraku.
Diabetická retinopatie - je onemocnění oční sítnice přímo související s onemocněním cukrovkou.
Makulární degenerace - je onemocnění nejcitlivější části oční sítnice (žlutá skvrna), kde je umístěno nejvíce světločivných buněk. V důsledku tohoto onemocnění může docházet k výpadkům v centru zorného pole.
Jako další bychom mohli jmenovat onemocnění oční bulvy jako jsou odchlípení sítnice, keratitida, trachom a další.
Důležitost prevence
Žádné z onemocnění zraku bychom neměli podceňovat. Některá onemocnění jsou navíc zpočátku nenápadná, nebolestivá, avšak pokud nejsou zachycena a léčena včas, mohou mít vážné následky v podobě nenávratného poškození nebo dokonce ztráty zraku. Proto je velmi důležitá prevence těchto onemocnění, která zahrnuje zejména pravidelné oční prohlídky, u diabetiků kontrolu hodnot krevního cukru a dodržování zdravého životního stylu. Léčba onemocnění oka, oční bulvy a jejích částí sestává z léků, chirurgických zákroků nebo terapií prováděných laserem.
Rada optika
Zastavte se na měření zraku na některé z našich poboček První Optiky. Nabízíme vám měření zraku bez front a čekání na termín. Pokud náš optik během měření zraku objeví závažnější problém, ihned vás pošle na kontrolu k očnímu lékaři. Můžete se objednat on-line, telefonicky na čísle +420 775 888 001, nebo prostřednictvím mailu info@prvnioptika.cz.