top of page

UVA a UVB záření

Aktualizováno: 14. 6.

Proč jsou škodlivé a jak si před nimi chránit zrak?


Světlo, které vnímáme je jen částí existujícího světelného spektra, které však v celém rozsahu lidské oko není schopno rozeznat. Některé světelné vlnové délky nám neškodí, některé naopak mohou vážně ovlivnit naše zdraví, zejména zdraví našeho zraku.

UVA, UVB záření

Sluneční záření, které dopadá na zemský povrch se skládá ze spektra paprsků různé vlnové délky. Neviditelné ultrafialové záření (UVB a UVA) má vlnovou délku v rozmezí 280 až 400 nm, pro nás viditelné spektrum paprsků se pohybuje mezi 400 – 700 nm, vlnovou délku nad 700 nm má infračervené záření.

 

UVC záření

Jde o nejagresivnější UV záření, jehož vlnová délka je nižší než 280 nm. Na Zemi se běžně nevyskytuje, je kompletně pohlceno zemskou atmosférou. Používá se například ve zdravotnictví, ničí 99,99 % virů a bakterií, čehož se využívá při sterilizaci a čištění vzduchu (germicidní UVC lampa). Pokud by toto záření dopadalo na Zemi, mělo by fatální dopad na život na planetě.

 

UVB záření

UVB záření tvoří až 5 % UV záření, které dopadá na zemský povrch. Tvoří ho krátké vlnové délky, které nepronikají tak hluboko do pleti, v rozsahu od 280 do 320 nm. Toto záření blokují např. mraky, sklo apod. Pokud je tedy pod mrakem, jste před tímto škodlivým zářením v bezpečí.

UVB záření způsobuje opálení, ale i spálení pokožky, jeho působení přímo poškozuje DNA a podporuje vznik některých druhů rakoviny kůže. Vyvolává tvorbu pigmentu melaninu, který naši pokožku do určité míry chrání před spálením, avšak může být i původcem alergií na sluneční záření.

 

UVA záření

UVA záření tvoří o něco delší vlnové délky pohybující se v rozmezí od 320 do 400 nm. Toto záření tvoří většinu, okolo 95-99 % slunečního UV záření, které dopadá na zemský povrch. Toto záření proniká hluboko, nezpůsobuje však opálení pleti a je považováno za méně škodlivé než UVB a UVC záření, protože není původcem porušení DNA. Avšak paprsky UVA záření pronikají hlouběji do pokožky, mohou být původcem sluneční alergie, poškozují kolagenová vlákna a vedou k předčasnému stárnutí pleti a tvorbě vrásek a pigmentových skvrn. V některých případech může jejich působení vést až k rakovině kůže.

 

UVB i UVA záření je škodlivé nejen pro naši pokožku, ale může vážně ohrozit i náš zrak. Pokud jsou nechráněné oči dlouhodobě vystaveny slunečnímu záření, může dojít k zánětu oční spojivky a rohovky, zakalení nebo poškození oční čočky a k rozvoji šedého zákalu (katarakty), nebo sněžné slepoty, případně k defektu sítnice (makulární degenerace). Chraňte svůj zrak kvalitními slunečními brýlemi se 100% ochranou proti UVA i UVB záření. Podívejte se, jaké typy kvalitních slunečních skel (včetně dioptrických), vám nabízí První Optika.

 

Světlo viditelné lidským okem

Lidské oko vnímá světlo tvořené vlnovými délkami v rozsahu 400 až 700 nm. Tyto vlnové délky leží mezi vlnovými délkami ultrafialového záření a infračerveného záření. Tento vlnový rozsah je viditelným světlem pro člověka, některé organismy vnímají jiný rozsah, například včely mají vnímání posunuto směrem ke kratším vlnovým délkám, plazi jsou naopak vnímaví na infračervené záření.

 

Infračervené světlo (záření)

Vlnové délky nad 700 nm jsou označovány jako infračervené záření, nevidíme je, ale vnímáme je jako teplo. Vysoká intenzita infračerveného záření může být škodlivá, může dojít k popálení kůže, úžehu či úpalu. Jeho pozitivní vliv na organismus můžeme zaznamenat v oblasti psychiky (příjemné prohřátí organismu), ale také v oblasti pohybové, kdy má blahodárný vliv na klouby a měkké tkáně. Jeho působení se projevuje také lepším prokrvením pokožky a následně zlepšením průtoku krve.  

 

Rady pro zdraví

Pokud jste příznivci opalování, pobytu u moře, venkovních sportovních aktivit, horské turistiky, lyžování atd., nezapomeňte svou pokožku a oči chránit před škodlivým UV zářením.

Ochrana pokožky – používejte kvalitní opalovací prostředky s vysokým ochranným faktorem. A to nejen v létě, ale i v zimních měsících!


Ochrana zraku – dobrou ochranou zraku jsou pouze kvalitní sluneční brýle s filtrem proti celému spektru UV záření. Sluneční brýle mají svůj důvod nošení i v zimních měsících (sněžná slepota). Můžete si pořídit i dioptrické sluneční brýle, které budou reagovat na aktuální světelné podmínky okolí a podle něj se odbarvovat, nebo zabarvovat do tmavšího tónu.

 

Jak si můžete zlepšit zrak?

Víte, že existují látky, které podporují náš zrak a mohou prodloužit dobu, po kterou budeme dobře vidět? Přečtěte si více.


Rady našeho optika

Poraďte se osobně s naším optikem, objednejte se na konzultaci při výběru správných slunečních nebo dioptrických brýlí, které vám vyrobíme přímo na míru podle vašich osobních potřeb a požadavků. Na pobočkách První Optiky vám přeměříme zrak bez dlouhého čekání na termín a v čekárně. Využijte možnost objednání on-line, telefonicky na čísle +420 775 888 001, nebo prostřednictvím mailu info@prvnioptika.cz.


Nezapomeňte, že celou zakázku u nás můžete platit firemními benefity.

Firemní benefity
Platba je možná benefity

 

Comments


Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page