top of page

Oční víčka

Oční víčka mají nezastupitelnou roli při ochraně očí a jejich volném pohybu.

Oční víčka

Oční víčka jsou dvě tenké plošky kůže, jejichž úkolem je zejména ochrana očí, zároveň však pomáhají i při jejich pohybu. S okem jsou víčka spojena oční spojivkou, která zajišťuje volný pohyb oční bulvy. Oční víčka se skládají ze svalů, tuku, cév a nervů.


Onemocnění očních víček

Někdy se mohou objevit problémy a onemocnění, která jsou hlavně dermatologického charakteru, avšak v případě očí mohou být tyto problémy velmi obtěžující.

  • suchá kůže očních víček se projevuje svěděním a třepotáním očí (nepříjemný dotyk motýlích křídel)

  • Blepharitis je vleklý zánět očních víček způsobený nejčastěji stafylokokovou infekcí, který se projevuje zarudnutím a přecitlivělostí přechodu kůže víčka a spojivky. Vyskytuje se u seborei. Víčka mohou být po ránu slepená, oči mohou slzet, vysychat a být citlivé na světlo.

  • Entropion je stav, kdy se oční víčko svírá směrem do oka, takže řasy směřují proti oční bulvě, rohovka i spojivka jsou neustále drážděny což vyvolává bolest. Toto onemocnění může vést k poškození rohovky. Léčba je chirurgickou cestou.

  • ječné zrno (hordeolum) je infekční onemocnění žlázky očního víčka, kterou způsobují bakterie. Bulka se vytvoří většinou na okraji očního víčka, je velmi bolestivá, nejprve vypadá jako pupínek, avšak v průběhu času se může zvětšovat a obsahovat hnis. Pozor, ječné zrno je velmi infekční! Přečtěte si více.

  • vlčí zrno (chalazion) je chronický zánět mazové žlázy, vzniká ve větší vzdálenosti od okraje víčka. Vlčí zrno není infekční, bývá neškodné a moc nebolí, ale může trvat i měsíce, než zmizí.

  • opuchnutí očních víček v důsledku zánětu spojivek, či alergické reakce, kdy dochází v důsledku svědění, pálení a přecitlivělosti oka k podráždění nejen oka, ale i celého očního okolí

  • víčka mohou otékat a být citlivá i při jiných onemocněních jako následek podráždění celého organismu třeba při respiračních chorobách

  • oteklá a spadlá oční víčka mohou být pro mnoho lidí estetickým problémem, jehož původcem může být nedostatek spánku, dehydratace, únava, ale i příchod vyššího věku, tomuto problému můžeme čelit s pomocí cviků na zvednutí očních víček.


Pokud máte problémy s očními víčky, které přetrvávají delší dobu, je vždy dobré navštívit odborníka na problematiku očí a očního okolí, nejlépe očního lékaře. Některé z problémů mohou poukazovat na vážnější onemocnění, jako je třeba cukrovka nebo roztroušená skleróza.


Prevence

Prevence problémů s očními víčky zahrnuje pravidelnou hygienu očí, jako je pečlivé čištění pokožky očních víček a používání kvalitního očního krému. Pokud používáte kontaktní čočky, je zásadní hygiena při zacházení s nimi, správný postup při nasazování kontaktních čoček i jejich vyndávání. Také některé krycí dermatologické prostředky mohou ucpávat kožní póry a tím napomáhat problémům s pokožkou kolem očí. Používání brýlí proti slunci pomáhá chránit oční víčka před nadměrným UV zářením a případným spálením.


Poradenství s výběrem brýlí, měření zraku

Potřebujete poradit s výběrem kvalitních slunečních i dioptrických brýlí? První Optika vám nabízí konzultaci zdarma.

Potřebujete přeměřit zrak bez dlouhého čekání na termín? První Optika vám nabízí měření zraku bez front a čekání na termín. Můžete se objednat on-line, telefonicky na čísle +420 775 888 001, nebo prostřednictvím mailu info@prvnioptika.cz. Necháme vám vyrobit kvalitní brýle na míru přesně podle vašich potřeb a požadavků. Na našich pobočkách se vám budou věnovat odborníci, kteří vám rádi poradí a pomohou.

Nezapomeňte, že u nás můžete celou zakázku platit firemními benefity.

Platba benefity


Příspěvek: Blog2_Post

SLEDUJTE NÁS

  • Instagram
  • Facebook

KONTAKT

©2025 by Erste Optik s.r.o.

Společnost s IČ: 02586053 a sídlem na adrese Sokolovská 6/85, Praha 8 Karlín 186 00.

Údaj o zápisu do obchodního rejstříku včetně oddílu a vložky: 221229 C, Městský soud v Praze.

bottom of page