Otok jednoho nebo obou očních víček je nepříjemný a může mít více příčin jako jsou například infekce, alergie nebo únava.
Opuchlá oční víčka jsou poměrně častým problémem, který může být způsoben mnoha různými příčinami. Otok může způsobit infekce, alergie, onemocnění, ale i nedostatek spánku, špatné prostředí, ve kterém se pohybujeme, nevyzkoušená nová kosmetika, nebo i některé léky, případně i hormonální porucha.
Infekční příčiny
Infekce oka mohou způsobit otok očního víčka i očního okolí. Pokud máte podezření na infekční onemocnění, je velmi důležité vyhledat lékařskou pomoc. Infekce oka nebo jeho okolí mohou vést k vážným zdravotním komplikacím. Zánět v oku je přímo spojen s případným otokem očních víček.
Zánět víčka/víček poznáme podle příznaků jako jsou zarudnutí, otok, bolest na dotek, řasy mají tendenci se slepovat, víčka mohou také svědět. Pokud zánět víček sám neodezní během cca jednoho týdne, je dobré navštívit lékaře, který vám předepíše antibiotické oční kapky nebo mastičky. Může vám také předepsat oční kapky s kortikoidy, které účinně pomáhají zmírnit otok a svědění.
Alergické příčiny
Alergická reakce je velmi častým důvodem otoku nejen oka, ale i očního víčka. Pokud jste alergici a víte, že trpíte alergickými projevy, je třeba vyhledat lékařskou pomoc alergologa a zjistit příčinu alergie. Odborný lékař vám pak předepíše účinné léky na alergii – antihistaminika, případně kortikoidy ad., které nepřiměřenou alergickou reakci organismu na některé látky udrží pod kontrolou. Oční kapky na alergii jsou nejrychlejším a nejefektivnějším způsobem, jak bojovat s otoky očí a očního okolí, tedy i víček.
Ječné zrno
Dalším důvodem otoku víčka je ječné zrno. Jde o velmi infekční onemocnění mazové žlázy oka u řasové folikuly (kořenového váčku) na očním víčku. Mazová žláza se ucpe buď nečistotami, nebo odumřelými kožními buňkami a zanítí se. Jde o nejčastější zánětlivé onemocnění očního víčka.
Vlčí zrno
Jedná se o chronický zánět horního víčka. Není infekční jako ječné zrno, což však neznamená, že vlčí zrno není nepříjemné. Vzniká ucpáním vývodu mazových žlázek na spodní rubové straně očního víčka. Přečtěte si více.
Nedostatek spánku, únava
Jsou nejčastějšími důvody běžného otoku očního víčka. Únava kombinovaná s nedostatkem spánku a nezdravým způsobem života se projeví i na očích a očních víčkách. Pokud jste unaveni, zvyšte dobu věnovanou spánku a pro lepší regeneraci organismu se před spánkem vyhněte alkoholu a kofeinovým produktům.
Prevence, rada optika a měření zraku
Všechno v našem organismu souvisí se vším. Problémy s očními víčky jsou tak většinou provázané s problémy zraku a očními onemocněními. Pokud chcete předejít problémům se zrakem i očními víčky, věnujte dostatek pozornosti zdravému životnímu stylu, který zahrnuje pohyb na čerstvém vzduchu, dostatek odpočinku a zdravou a pestrou stravu, která bude obsahovat látky prospěšné zraku, jako je beta karoten, nebo vitamín A. Spěte v dobře větrané chladné místnosti, po ránu si před kosmetickým ošetřením obličej opláchněte chladnou vodou.
Pokud máte podezření, že cokoli s vaším zrakem není v pořádku, zastavte se na kterékoli pobočce První Optiky, rádi vám poradíme. Pokud potřebujete přeměřit zrak, objednejte se on-line, můžete využít i telefonní kontakt +420 775 888 001. Pište nám na info@prvnioptika.cz
Babské rady na opuchlá víčka
Na oteklá oční víčka pomáhá chlad, který způsobí stažení překrvených očních cév. Pokud máte unavené opuchlé oči, ukrojte dva slabé plátky okurky a položte si je na pár minut na zavřená oční víčka, nebo navlhčete odličovací polštářky chladným hydratační pleťovým mlékem a opět nechte působit. Tyto prostředky nám pomohou zejména v případě, když se jedná o následky naší špatné životosprávy, jako je přemíra alkoholu, málo odpočinku, příliš mnoho hodin strávených u monitorů apod.
Comments