top of page

Brýle na čtení

Aktualizováno: 2. 5.

Brýle na čtení jsou speciálním typem brýlí, které jsou určeny lidem, kteří špatně vidí na blízko, trpí tedy vadou nazvanou dalekozrakost (hypermetropie).

Brýle na čtení

Nejčastějším důvodem špatného vidění po 45. roce je presbyopie. Jde o běžnou formu krátkozrakosti, kterou lze snadno korigovat pomocí brýlí nebo kontaktních čoček. Správně zvolené brýle poskytují dobrou korekci pro vidění na blízko, což umožní bezproblémové čtení knih, psaní textu, práci na počítači nebo práci s malými předměty.

 

Typy brýlí na čtení:

Monokulární brýle na čtení

Tyto brýle jsou určeny pro korekci pouze jednoho oka a jsou tedy určeny lidem, kteří špatně vidí pouze na jedno oko.

 

Binokulární brýle na čtení

Tyto brýle korigují vidění u obou očí a jsou tedy určeny lidem, kteří špatně vidí na obě oči, přitom každé oko může mít jinou hodnotu dioptrií, a tedy i kvality vidění.


Progressive brýle na čtení

Tyto brýle poskytují postupnou korekci pro vzdálené, střední a blízké vidění, což je vhodné pro lidi, kteří potřebují korekci pro všechny vzdálenosti. Pokud potřebujeme korigovat všechny vzdálenosti, tj. čtení, střední vzdálenost i vidění na dálku, jsou tyto progressive multifokální brýle skvělou volbou pro celodenní nošení.

Brýle na čtení

Bifokální brýle na čtení

Tyto brýle poskytují dvě korekce, jednu pro vidění na dálku a druhou pro vidění na blízko a jsou určeny lidem, kterým postačuje korigovat pouze tyto dvě vzdálenosti.


Zvětšovací brýle na čtení

Tyto brýle poskytují zvětšení pouze pro blízké vidění a jsou vhodnou volbou pro ty, kdo potřebují silnou korekci pro vidění na krátkou vzdálenost (čtení, psaní).

 

Při správném výběru brýlí na čtení je jistě důležité brát ohled na aktuální dioptrické hodnoty, které je vhodné pravidelně kontrolovat. Každý z nás má i svůj styl, který preferuje a dobré je vybrat brýle i podle tvaru obličeje. V neposlední řadě je důležité pamatovat i na pohodlí při nošení brýlí, měly by se dobře nosit, snadno nasazovat a snadno sundávat.

 

Rada optika, měření a kontrola zraku

Před pořizováním brýlí doporučujeme navštívit optiku, kde vám přeměří zrak a zjistí aktuální hodnotu vašich dioptrií. Tak vám nové brýle vydrží po delší dobu. Optik také zjistí, zda netrpíte nějakou vážnější oční vadou nebo chorobou, v tom případě vám doporučí návštěvu očního lékaře.

Pokud máte pocit, že nevidíte dobře a potřebujete přeměřit zrak, využijte nabídku měření zraku bez front a čekání po předchozím objednání na některé z poboček První Optiky. Objednejte se on-line, případně zavolejte na +420 775 888 001 nebo napište na info@prvnioptika.cz. Určitě najdeme termín, který vám bude vyhovovat.


 

Využijte odborného poradenství při výběru dioptrických brýlí, na pobočkách První Optiky si jistě vyberete kvalitní brýle za dobrou cenu, se kterými budete spokojeni.

Nezapomeňte, že u nás celou zakázku můžete platit benefity.

Platba firemními benefity

Více informací o dalekozrakosti, jak lidé s touto vadou vidí?

Dalekozrakost (hypermetropie/hypertrofie) je refrakční oční vada, jejímž hlavním příznakem je neschopnost ostře vidět blízké předměty. Na blízkou vzdálenost oko nedokáže zaostřit a vytvořit ostrý obraz, avšak při pohledu do dálky lidé s touto vadou vidí dobře. Proto tedy dalekozrakost – vidí dobře do dálky. To je však závislé na velikosti vady, tedy počtu dioptrií. Při větším počtu dioptrií nevidí postižený dobře ani na dálku.

Nižší stupně dalekozrakosti mohou být zcela skryté, protože oko dokáže tuto vadu velmi úspěšně korigovat pomocí akomodace. Avšak s postupujícím věkem a snižováním pružnosti oční čočky přestává být oko schopné plně korigovat tuto vadu a okolo 40 roku se mohou začít objevovat první problémy s dobrým viděním na blízkou vzdálenost. Přečtěte si vše o dalekozrakosti.

 

Korekce dalekozrakosti

Jak jsme zmínili, oko tuto vadu úspěšně koriguje až do středního věku. S postupujícím věkem však tato schopnost korekce klesá, navíc nastupuje vetchozrakost (presbyopie). Obě tyto vady se pak sčítají. Postižený nevidí dobře a je třeba začít používat korekční pomůcky.

Stupeň dalekozrakosti se určuje měřením zraku a následným stanovením počtu dioptrií, v případě dalekozrakosti se znaménkem +.

Nejčastějším a nejvhodnějším způsobem korekce této oční vady jsou dioptrické brýle. Pokud je z nějakého důvodu nemůžeme, nebo nechceme nosit, jsou alternativní možností kontaktní čočky. Ty jsou vhodné například pro sport.


Operativní korekce dalekozrakosti

Ke korekci operací se přistupuje zejména při nižších hodnotách dioptrií, ale dnešní medicína již bez problémů odstraní i středně vysokou dioptrickou vadu. Operativní výměna nitrooční čočky se dnes provádí zcela běžně u lidí, kteří jsou mladší 50 let a mají zájem se zcela zbavit dioptrií a vrátit si tak komfort ostrého vidění na všechny vzdálenosti. Zákrok trvá díky velkému pokroku v této oblasti pouhých cca 15 minut.


Rada na závěr

Věda a pokrok jdou stále dál, ale vždycky je třeba o zrak pečovat tak, aby nám co nejdéle sloužil. Zrak je jedním z nejdůležitějších z 5 základních smyslů. Jak si ho udržet co nejdéle?

9 zobrazení

Comments


Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page